BİZE ULAŞIN upoyresmi@upoy.org

Araştırma Yazıları

Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğrencileri Yapılanması

Çeviri Yazısı: Stres Terapisi

- +
Çeviri Yazısı: Stres Terapisi

Stres Sadece Beynin Stresli Kısmını Etkilemez  

Yeni bir çalışma, başkalarının stresini yakalama konusunda neden hassas olduğumuzu açıklamaya yardımcı olur. 

Bilim, bilgeliğinizi arttırmak için hiçbir zaman iyi bir fikir olmadığı bilgisini güçlendirdi. Yeni bir çalışma, stresin bazı beyin yapılarını değiştirdiğini ve bu değişikliklerin başkalarının beyinlerinde yansıtıldığını ileri sürmektedir. Eğer bu doğruysa, etki, neden başka bir kişinin stresini “yakalamaya” yatkın olduğumuzu açıklamaya yardımcı olur. Bu bir fare araştırmasıydı, bu yüzden insanlar için çok fazla sonuç çıkarma konusunda geleneksel uyarılar garanti edildi  ancak bu sonuçları bizim için ilginç kılan şey, beynin etkilenen aynı nöronal yapılarının beynimizde de mevcut olmasıdır ve benzer bir duygusal bulaşma etkisi de söz konusu olabilir. 

Geçmişte yaptığımız araştırmalardan, örneğin insanların “öfke, korku ve mutluluk” da dahil olmak üzere bir “duygular” kavramını “atıfta bulunduğunuz araştırmaya bağlı olarak daha büyük veya daha az olanlara” yayabildiğini biliyoruz ve en azından güçlü bir şey var. Bunun nedenini açıklamak için belirli beyin alanlarını içeren teorik çerçeve kapsamında son araştırma, araştırmacılar farelerin kümelerini bir araya getirdiler ve daha sonra her bir çiftten bir fare yavrulayıp,  onları hafif bir strese maruz bıraktılar. Ardından gerilmiş fareyi parka döndürdüler ve her iki farenin beynini gözlemlediler. Sonuçlar, stresli farenin, bellek ve duygusal tepkide merkezi bir rol oynayan bir beyin alanı olan hipokampüste yer alan bir grup nöronda değişiklikler yaşadığını gösterdi. Stresli olmayan, ancak stres altındaki partnerin varlığında olan diğer farenin beyni, hipokampüsünde hızla aynı nöronal değişiklikleri gösterdi. Gerçekte, gerilmemiş farelerin beyinleri stresli farelerin beyinlerini yansıttığı görüldü.

Strese karşı beynin tepkisini kontrol eden nöronlar, stresli farelerde ölçülen ve stres altında olmayan ortaklardaki değişimleri gösterdi, ”diyor Hotchkiss Beyin Enstitüsü’nden Toni-Lee Sterley ve çalışmanın ilk yazarı. Araştırmacılar, farelerde bu etkinin arkasındaki mekanizmanın, diğer farelerde bir tepkiye işaret eden vurgulanmış fareden “varsayılan alarm feromonu” salımı olduğunu düşünüyor. Bu çok şaşırtıcı değil, çünkü hayvanların çeşitli ipuçlarını, kimyasal ya da başka bir şey verdiklerini bildiğimiz için, tehlikeden kaçınmak için başkalarına da bir tepki sinyali veriyoruz (sürünün aniden yön değiştirmesi için sürüye işaret eden bir kuşu düşünün). Burada daha yeni olan ve bu çalışmanın insan için açığa çıkabilen kısmı, diğer beyinlerde yansıtılan strese cevap olarak beyin yapısındaki değişikliklerin bir gözlemidir. İnsan beyinleri arasında sinyallerin nasıl iletildiği hala açık bir sorudur. 

Farelerde ve insanlarda stres devreleri çok benzerdir. Özellikle, farelerde araştırdığımız hücreler, insanlardaki aynı rolü oynarlar – strese karşı hormonal tepkisini kontrol ederler, “üst düzey bir çalışma yazarı Jaideep Bains, Ph.D. e-postada söyledi. Ayrıca insanlar arasında feromonlar ya da kimyasal sinyaller yaygın olarak çalışılmamış olsa da, duygusal bilgileri ince, hatta belki de bilinçaltı yollarla ilettiklerini ileri süren yeni gözlemler var. ”İyi haber, etkinin geri dönüşümlü olabileceğidir – en azından Dişi fareler: Araştırmacılar stresli farelerin kadın partnerleri diğer farelerin arasında yer aldıklarında, hipokampustaki değişikliklerin tersine döndüğünü, sosyal etkileşimin stresin beyin değiştirici etkilerini sildiğini ancak erkek fareler için olmadığını fark ettiler. ne kadar başka fareyi ziyaret ettikleri fark etmeksizin strese ve beyin değişikliklerine eşlik eder. 

Yine, bu sonuçların insanlara uygulanması konusunda dikkatli olmak için araştırmacılar, stres tedavisine yönelik daha etkili yöntemler geliştirmemize yardımcı olabilecek bazı ipuçları olduğunu düşünüyorlar. “Bu (ters etki), stres bozukluklarının tedavisi için yaklaşımları düşünürken yararlı olabilecek cinsiyete özgü farklılıklar olduğunu öne sürüyor,” diye ekledi Bains. “Düşünmeye başlayabileceğimiz şey, diğer insanların deneyimlerinin veya streslerinin bizi tam olarak anlamadığımız bir şekilde değiştirip değiştiremeyeceğidir.” 

David Disalvo 

Kaynakça

https://www.psychologytoday.com/us , 30 Mart 2018 ‘de yayınlanlandı.

 

Yazı İşleri ve Bilimsel Araştırmalar Birimi