BİZE ULAŞIN upoyresmi@upoy.org

Bizden Haberler

Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğrencileri Yapılanması

15. Ulusal PDR Öğrencileri Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Gülşah Yüksektepe ile Röportaj

- +
15. Ulusal PDR Öğrencileri Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Gülşah Yüksektepe ile Röportaj

Bu yıl 15. düzenlenen ve ev sahipliğini Mersin Üniversitesi’nin yaptığı Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi’nin hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Bu süreçte merakınızı bir nebze olsun giderebilmek için kongre düzenleme kurulumuz adına düzenleme kurulu başkanı Gülşah Yüksektepe ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

1-Merhaba; röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba , öncelikle ilginiz için ben teşekkür ederim.  Ben Gülşah Yüksektepe, 22 yaşındayım ve Samsunluyum. Mersin Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık bölümü 2018 mezunuyum.

2- Kongre ekibinde yer almanız ve ekibinizin bir araya gelme macerası nasıl başladı?

Bu süreç tam olarak acaba ?? sorusuyla başladı. Birinci sınıftan beri Ulusal PDR Öğrencileri kongrelerine katılım gösterdim. Her seferinde oradaki organizasyonun bir parçası olmam gerektiğini düşündüm. Son sınıf olduğumda kampüste arkadaşlara acaba bu sene biz aday mı olsak diye sordum. En başta herkes biraz olumsuz bakmıştı aslında çünkü iş yükü ve destek alma açısından düşünüldüğünde çok zor bir işti.  Başkan yardımcım Emre Bülent Öğraş onaylayınca hocalarımızın kapısını çaldım tek tek. Anabilim dalı Başkanı Prof.Dr.Alim hocamızın kapısında sabahlamış bile olabilirim [Simge] Sonrasında hocalarımız bir toplantı düzenlediler bu istek üzerine ve destek olacaklarını bildirdiler. Bende işe koyuldum ve arkadaşlarımla tek tek sınıflara girerek Ulusal PDR öğrenci kongre nedir ? nasıl yapılır ? şeklinde bir tanıtım yapmaya başladık. İnsanlar motive oldu ve ekibimiz oluşmaya başladı.

3- Düzenleme kurulunuzda kaç kişi yer almaktadır? Düzenleme kurulu hangi birimlerden oluşmaktadır?

Düzenleme Kurulunu, Komisyon ekibi ve Gönüllü ekip olmak üzere ikiye ayırdık. Komisyon ekibi, kongreyi aldığımız günden itibaren bütün işleyişin içinde olacak olan ekip oldu. Gönüllü ekip ise kongre zamanında komisyon ekibiyle beraber çalışmalara destek olacak olan ekip oldu. Yaklaşık 50 kişilik Komisyon ekibi ve 60 Kişilik gönüllü ekibimiz bulunmaktadır. Komisyonlarımız, Kayıt ve Yazı İşleri Komisyonu , Ulaşım ve Konaklama Komisyonu , Sosyal Program ve Sponsorluk Komisyonu , İletişim Komisyonu , Salon ve Organizasyonları Komisyonu , Mali işler Komisyonu ve Bilimsel Komite olmak üzere yediyeye ayrıldı. Her komisyona bir ya da iki komisyon temsilcisi seçtik ve işleyişi temsilcilerle yürüttük.

4- Kongrenin düzenleneceği şehrin Mersin olmasının, katılımcılara ne gibi yararlar sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Öncelikli olarak Mersin hem kültürel hem de sosyal açıdan oldukça geniş imkanlara sahip bir şehirdir. Akdeniz Bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Mersin , farklı şehirlerde okuyan arkadaşlarımızın güzel vakit geçirebilmesi adına uygun bir şehirdir. Aynı zamanda lezzetli bir mutfağa sahip yörelerimizden biridir. Yani oldukça Mersine oldukça fit gelip bir haftada tantuni , kerebiç , cezerye , atom, bici bici  gibi yöresel lezzetlerle kilo alabilirsiniz. Bunun yanı sıra tren ile Tarsus ilçesine 30 dk Adana iline 50 dk mesafededir. Kültürel açıdan güzel yerler görmek adına gün içerisinde gidip görebileceğiniz kısa mesafede yerler bulunmaktadır.

5- Mersin Üniversitesi’nin fiziki imkanlarından bahseder misiniz? Ulaşım, konaklama, yemek, kongre salonu gibi imkanlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

2018 yılı itibari ile Türkiye’nin en büyük Eğitim Fakültesi Mersin Üniversitesi Çiftlikköy kampüsünde kullanıma açılmıştır.Üniversitemiz de Uğur Oral ve Vural Ülkü konferans salonları bulunmaktadır. Ancak kapasitesi en büyük salon maximum 500 kişilik olduğu için kongre zamanı Yenişehir Belediyesinin kongre merkezi kullanılacaktır. Bunun yanı sıra Mersin Üniversitesi Yurtları Türkiye’deki sayılı güzel yurtlardan biridir. 3500 kişilik kız  yurdu ve 1760 kişilik erkek yurdu bulunmaktadır. Yurt odaları 3 kişiliktir ve banyo lavabo odaların içindedir. Aynı zamanda Kız Yurdunda kapalı yüzme havuzu, bilardo salonu ve sosyal tesis bulunmaktadır. Kampüsteki merkez yemekhanede sabah , öğle ve akşam yemeği yurtlarda ise sabah ve akşam yemeği oldukça çeşitli olarak çıkmaktadır. Mersin üniversitesi Çiftlikköy kampüsüne ulaşım oldukça kolaydır çünkü genel olarak Mersinde ulaşım oldukça kolaydır. Çoğunlukla tek vasıta ile dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

6- Kongre çalışmaları sırasında kayda değer bulduğunuz önemli anlardan kısaca bahseder misiniz?

En önemli noktalardan birisi kesinlikle ekip ruhu. Eğer ekip motivasyonu düşükse çalışmalarda mutlaka sekmeler olur. Bu sebeple düzenleme kurulu başkanı olarak ekibin bir arada kalması adına sürekli kendi modumu yüksek tutmam gerekti. Özellikle en sıkıntı yaşadığımız anlardan birisi kongreye kayıt aldığımız zamanlardı. Google Form kullanılsa bile alanımızda öğrenci kongrelerine yoğun bir ilgi olmasından ötürü kayıt aşamasında sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Bu zamanlarda da yine ekip olarak motive olmak en önemli noktalardan biri.Diğer önemsediğim bir nokta ise kesinlikle adil olmak. Her bir katılımcının ve her bir kongre gönüllü çalışanın haklarını gözetme konusunda adil olunması gerekir.

7-Çalışmalar sırasında en çok hangi konularda zorlandınız, bu süreçleri başarılı bir şekilde yönettiğinizi düşünüyor musunuz?

Düzenleme kurulu olarak çalışmalarımızın yavaş yavaş sonuna geldik. Kayıt aldığımız zamanlarda yaşadığımız ufak sorunlar ve işleyiş aşamalarında aldığımız yanlış kararlar mutlaka oldu. Ancak biz krizleri fırsata çevirebilen bir ekibiz. Şu ana kadar yapılan ve planlanan çalışmalar göz önüne alındığında gerek içerik gerek sosyalleşme açısından zirveye aday bir kongre hazırladık.

8- Özellikle kongreye kayıt aşamasında çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Bu sene bu noktada karşılaştığınız zorluklar neydi ve bir sonraki kongrenin kayıt süreci için önerileriniz nelerdir?

Evet maalesef en sıkıntı yaşadığımız nokta burası. Kongreye zaman sıralı kayıt formu ile katılımcı alıyoruz. Düşünüldüğünde adil görünmeyen bir sistem olarak değerlendirilebiliyor ancak Kura ile katılımcı seçmenin de adil olduğunu düşünmüyorum. Aylar öncesinden kayıt formunun ne şekilde olduğunu sorup ilgilenen arkadaşlarımız var. Adını rastgele yazdıran kişiler arasından kura çekilmesi de pek adil gelmiyor. Bir sonraki kongreye önerim şu olabilir , yalnızca lisans öğrencileri kongreye kabul edilmeli. Bildiri sunmak amaçlı bile olsa mezun ve alan çalışanları olmaksızın bir kayıt aşaması gerçekleştirilmeli.

9-  Kongreye hazırlanma sürecinde sizi kimler destekledi? 

En başta Mersin Üniversitesi RPD  Anabilim dalı hocalarımız ve Eğitim fakültesi Dekanlığımız bizi oldukça destekledi. Bunun yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediyesi , Mersin Yenişehir Belediyesi ve çeşitli sponsorlarımız bizi olumlu yönde desteklediler

10-Bu yılki kongreyi diğer kongrelerden ayıran şeyler nelerdir?

Öncelikli olarak Bilimsel Komitenin titiz çalışmaları sonucu Değişen Toplumsal İhtiyaçlar ve PDR’de Yeni Fırsatlar temamız ile PDR öğrencilerinin kafasındaki bütün soru işaretlerini gidermeyi  ve geleceğe dönük bir yol haritası oluşturmayı hedef edindik. Bu sebeple kongre temamızın kendi katıldığım kongrelerin temalarından daha işlevsel buluyorum. İçerik olarak oldukça dolu bir kongrenin olmasının yanı sıra ilk defa bir öğrenci kongresine ünlü bir grup getirtiyoruz. Bu bağlamda Grup Seksendört  ile anlaşmamızı sağladık. Sosyalleşmek adına diğer bütün kongrelerden daha fazla ve farklı sosyal program seçenekleri sunduk. ( Parasailing, Trekking ,Kültür Turu, Tekne turu) Özetlemek gerekirse hem akademik açıdan hem de sosyal açıdan oldukça iddialıyız.

11-Ekip olarak ulusal pdr öğrenci kongrelerinde uluşmayı düşündüğünüz en büyük hayaliniz nedir ve bu kongrede ne kadarını gerçekleştirebildiniz?

Aslına bakılırsa biz şu ana kadar planladığımız her şeyi gerçekleştirdik. Keşke şunu da yapabilseydik diyebileceğimiz hiçbir şey kalmadı. Detaylar Sürpriz olarak karşınıza çıkacaktır.

12-Katılımcılara ne vadediyorsunuz?

Katılımcılara en başta mesleki aidiyet, alanımızın geleceğine dair bilgi paylaşımı  sonrasında  ise sınırsız etkileşim , sınırız eğlence ve sınırsız cezerye vaat ediyoruz. Sonuncusu belki sınırlı olabilir..

13-Ekip olarak katılımcı kitlesinden beklentiniz nedir?

Birinci sınıftan beri ulusal pdr öğrencilerine katılım göstermiş birisi olarak şunu söylemeliyim ki Öğrenci kongreleri akademik olarak oldukça yoğun bilgi paylaşımları ve uygulamaların yapıldığı kongreler değildir. Öğrenci kongrelerinden en başta mesleki aidiyet, farklı üniversitelerdeki hocalarımla bir araya gelmek, farklı üniversitelerdeki meslektaş adaylarımla hoş vakit geçirmek ve alana dair hiç duymadığım  tek bir kelime bile en büyük kazançlarımdan biri olmuştu. Katılımcılarımızın da bu kazanıma ulaşmasını içtenlikle dilerim.

14-Önümüzdeki yıllarda kongre hazırlama fırsatı tekrar size verilse kongrenin içeriğine yeni eklemeler yapar mıydınız veya değiştireceğiniz şeyler olur muydu?

Elbette! İlk kongre hazırlık sürecinden çok şey öğrendim. Eğer bir kongre daha düzenleme fırsatım olursa daha çok uygulama çalışmalarına yönelik bir içerik hazırlanması için çalışırdım.Aynı zamanda kongrelerin sosyal program ile beraber 2+1 gün olması oldukça az. Belki bir kamp şeklinde gerekli organizasyon ile  1 hafta boyunca gerçekleştirilmesi daha işlevsel olabilirdi.

15-Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

UPÖY ailesi olarak kongremize gösterdiğiniz ilgiden ötürü teşekkür ederim. 8-9-10 Ağustosta 15.Ulusal PDR Öğrencileri Kongresinde sizleri bekliyor olacağız. Hoşçakalın!

 

Yazı İşleri ve Bilimsel Araştırmalar Birimi