BİZE ULAŞIN upoyresmi@upoy.org

Bizden Haberler

Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğrencileri Yapılanması

Akdeniz Üniversitesi Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Ali Serdar Yıldız ile röportaj

- +
Akdeniz Üniversitesi Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Ali Serdar Yıldız ile röportaj

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı, Türk PDR Derneği işbirliği ile düzenlenecek olan 14. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi’nin hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Kongre düzenleme kurulumuz adına düzenleme kurulu başkanı Ali Serdar YILDIZ ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

1-Merhaba; röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?

Merhaba, biz teşekkür ederiz. Ben Ali Serdar YILDIZ. Antalya Akdeniz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 4.sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda bu yıl düzenlenecek olan 14. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi düzenleme kurulu başkanlığını yürütmekteyim. Kitap okumaya özellikle meraklıyım, okuduğum kitapların çok büyük bölümünü ölçme ve değerlendirme, psikoloji, bilim tarihi, bilim felsefesi, fizik, tarih ve ilgi duyduğum diğer alanlar ile ilgili “referans kitap” diyebileceğimiz kitaplar oluşturmaktadır.

 

2- Muğla Sıtkı KOÇMAN Üniversitesinde düzenlenen 13. Ulusal PDR Kongresinde, kongrenin 14.’sünü düzenlemek için aday oldunuz. Aday olma sürecinizi anlatabilir misiniz ?

Adaylık sürecimiz aslında biraz çalkantılı geçti. Kongreye ev sahipliği yapma fikri ilk defa arkadaşım Umut (AYİK)’tan çıkmıştı. Bu fikir, beni de çok heyecanlandırmıştı ancak son sınıfa geçiyor oluşumuz ve beraberinde gelen sorumluluklarımızı düşününce, kararsızlık yaşadık. Bu kararsızlığı aşmamızda alt dönemlerdeki -yani şuanda 3. ve 2.sınıf olan- arkadaşlarımızın rolüne değinmeden geçemeyeceğim. Onların elini taşın altına ne kadar istekle koyduklarını ve sürece katkı sağlama konusundaki azimlerini gördükçe endişemiz kayboldu. Ayrıca araştırma görevlisi hocamız Merve TÜRK’ün gayret ve desteği de adaylık fikrimizin netleşmesine katkı sağladı. Tabi ki bu bizim için her bir araya gelişimizde farklı yaşantıları getiren bir süreçti ancak genel hatlarını böyle özetleyebilirim.

Bugün çok keyifli bir ekiple, 14.Ulusal PDR Öğrencileri Kongresini hazırlıyoruz. Bu bizler için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı. Her geçen gün ne kadar harika bir ekiple ilerlediğimizi hepimiz bir kez daha deneyimliyoruz.

 

3- Kongrenin düzenleneceği şehrin Antalya olmasının, katılımcılara ne gibi yararlar sağlayacağını düşünüyorsunuz ?

Antalya özellikle yaz turizminde Türkiye’deki en önemli şehir. Bunun yanı sıra Antalya “kongre şehri” olarak da anılır. Bir şehrin böyle anılmasının, şehrin kongrelere, konferanslara vs. yani bu tip etkinliklere alışık olması önemlidir. Projenizde/çalışmanızda olgunlaşmayı kolay sağlarsınız. İş ortaklarınız yapacağınız işe yabancı olmazlar, imkanlarınız çeşitlenir. Yani farklı kongre atmosferlerini tatmış kişilerle birlikte çalışmak bile size hem çok büyük kolaylık hem de çok farklı bakış açıları katabiliyor. Bizim için bu tip faydaları olurken katılacak olan misafirlerimiz için ise hem kongre boyunca hem de sonrasında sağlayabileceğimiz imkanlarla öncelikle verimli ve elbette keyifli bir kongre süreci geçireceklerini söyleyebiliriz.

 

4-Kongrenin düzenleneceği Akdeniz Üniversitesi’nin fiziki imkanlarından bahseder misiniz ? Ulaşım, konaklama, yemek , kongre salonu gibi imkanlar hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Akdeniz Üniversitesine ulaşım oldukça kolaydır. Kampüs, şehrin içinde olduğu için hem havaalanı hem de otogardan (tek seferlik) toplu taşımayla rahatlıkla ulaşılabilir. Konaklama için kampüs içerisinde yeni inşa edilen yurtları kullanacağız. Yemekhanemiz, tüm konuklarımızı ağırlayabilecek kapasitededir. Kongre boyunca fakülte binamızın olanaklarından yararlanacağız. Düzenlenecek çalıştaylar, konferans ve sunumların gerektirdiği fiziksel imkanları, uygulamacı hocalarımızın taleplerini dikkate alarak belirleyeceğiz.

 

5- Düzenleme kurulunuzda kaç kişi yer almaktadır ? Düzenleme kurulu hangi birimlerden oluşmaktadır ?

Düzenleme kurulumuz 90 kişiden oluşmakta ve bu 90 kişi 8 farklı birime bölünmüş durumda.

Bu birimler:

1.Salon Organizasyonu Birimi

2.Konaklama Birimi

3.Sponsorluk Birimi

4.Mali İşler Birimi

5.Yazı İşleri Birimi

6.Kayıt Birimi

7.İletişim Birimi

8.Ulaşım Birimi

 

6- Geçen sene de dahil olmak üzere kongre kayıt aşamasında çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Bu sene kayıt süreci nasıl işleyecek ?

Evet bazı problemler yaşanmıştı ancak bu problemlerin üstesinden de güzel gelindiğini düşünüyorum. Ayrıca kayıt sürecinin üçe bölünmesini, kolaylık ve fırsat sağlayıcı bir uygulama olarak görüyorum. Biz de kayıtlarımızı benzer şekilde alacağız. Katılımcıların yaşayabileceği aksilikleri (internet bağlantısı ile ilgili problemler vs.) bu şekilde tolere etmeyi umuyoruz.

Bu tip devamlılığı olan organizasyonların, organizasyon açısından yarattığı en önemli özelliği, birikerek ilerlemenin olabilmesi, tecrübenin aktarılabilmesidir. Biz de başvuru esnasında yaşanmış ve yaşanabilecek problemleri göz önünde bulundurarak ve bir önceki kongre ekibi ile sürekli iletişim içerisinde olarak bu sorunların üstesinden geleceğiz. Şimdiden kayıt sürecine hazırız, sadece kayıt tarihlerinin gelmesini bekliyoruz.

 

7- Kongreye bildiri yazarı olarak katılan öğrencilere ek kontenjan açmayı düşünüyor musunuz ?

Bildiri yazarları için ek kontenjan açmak, Muğla’daki kongrede başlatılan güzel bir uygulama oldu. Biz de bu kontenjanları artırarak sürdürme niyetindeyiz. Ayrıca arkadaşlarımızın hazırlayacağı bildirilerin niteliğinin artmasına destek sağlamak amacıyla; yardımcı bir kılavuz hazırlıyoruz. Yine bu bağlamda da farklı üniversitelerdeki hocalarımızın bildiri hazırlayacak arkadaşlarımıza yardımcı olmaları amacıyla hocalarımız ile iletişim halindeyiz. Öğrenci kongrelerini düzenleyenler olarak esas amacımızın, kongrelerin bilimsel yönünü ön plana çıkarmak olduğunu düşünüyorum. İnsanlığın icat ettiği ve bu zamana kadar her zaman işe yaramış olan tek geçerli yol var; Bilim! Hele ki, bir kongrede bilimden uzaklaşamayız. Bilimi ön plana çıkarmamız gerekir. Bunu da yapmanın formülü basit; panellerinizi artırırsınız, konferanslarınızı belirlersiniz, bildiri sayılarını çoğaltırsınız. Bunların yanında alanınızın önde gelen isimleriyle;  öğrencileri ve diğer katılımcıları buluşturursunuz. Biz de panel, konferans, çalıştay ve bildirilerin sayısını artırarak bu amaca hizmet etmek istiyoruz. Bunların yanında alanımızın önde gelen hocalarıyla öğrenci arkadaşlarımızı buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bir de bizimki gibi öğrenci kongrelerinde, çok sevdiğim bir hocamın çok sevdiğim bir sözü olan “akademik kuşak geçişliliği” diyebileceğimiz, yani; öğrencilerin, hocalarının hocalarını görebileceği ortamlar hazırlarsınız. O atmosfer, o paylaşımlar, o beyin fırtınaları, fikir alışverişleri sizi bilimin kalbine doğru götüren bir yolun kapılarını çoktan açmış olur zaten. Ayrıca bilim dünyasındaki en önemli yatırımlardan birisi insana yapılandır; yani akademik çevrenizin olmasıdır. Paylaşımlarınızı yapacağınız bu çevrenizi genişletmenin bir yolu da yine bu tip kongrelerden geçmektedir.

 

8-Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı ?

Kongre hazırlamak keyifli bir süreç ancak keyifli olmasını sağlayan unsur ekiptir. Kongreyi hazırlayan hiç bir zaman bir kişi olmaz ve biz kongreyi hazırlarken çok büyük keyif alıyoruz, çok eğleniyoruz. Bu iyi bir ekip olmamızdan kaynaklanıyor. Kocaman heyecanlı ve istekli bir ekibiz. Son olarak, kongre ile alakalı bilgilendirmeleri yakın tarihte yapacağız, arkadaşlarımız kongre sayfamızı takip ederlerse, kongre ile alakalı tüm bilgilere ulaşabilirler. Bu zamana kadar yapılmış PDR öğrenci kongrelerinde edinilen tecrübelerden faydalanarak ve kongremizin niteliğinin her yıl artarak sürdürülmesi gerektiğine inanarak çıtayı bir tık ileri taşımayı hedefliyoruz. Ayrıca Ulusal PDR Öğrencileri Yapılanmamızın alanımızın gelişmesi için öğrencileri bilinçlendirmesi ve onları belli bir birikimin içerisine alarak daha yetkin hale getirmesinin önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Elimizden geldikçe yapılanmamıza destek vermeye ve çevremize yaymaya çalışıyoruz. İlerleyen süreçte hepimizin ortak çabası ile UPÖY’ün alana sağlayacağı katkı ve desteğin artarak devam etmesini temenni ediyorum.

 

Katılımınız için teşekkür ederiz.

14.Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi Düzenleme Kurulu Adına

Ali Serdar YILDIZ

YORUM GÖNDERYorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir, üye olmak için tıklayınız.